تبلیغات
دهشک دات کام - موقعیت جغرافیایی

دهشک دات کام

دهشک زیباترین روستای خراسان

موقعیت جغرافیایی
از قدیم‌ترین زمانها تا اواخر دوران زندیه، در جنوب خراسان، ولایتی به نام قهستان وجود داشته است. حوزه حکومتی این ولایت، علاوه بر ناحیه جنوبی خراسان (به غیر از نیشابور) قسمت کویر مرکزی را شامل می‌شده است. این ولایت در قرن پنجم و ششم و نیز در قرن
سیزدهم هجری، شامل قسمت‌هایی از استان سیستان و بلوچستان و نیز مناطقی از کشور فعلی افغانستان بوده است. کتیبه «کال جنگال خوسف» به خوبی تأیید می‌کند که حداقل، منطقه قهستان در دوره اشکانیان دارای استقلال اداری بوده است.
قهستان یا قوهستان به معنای کوه است و با توجه به موقعیت کوهستانی آن به این نام موسوم است. قهستان از عهد ساسانیان مردمانی با استعداد و سلحشور داشته که مایه دلگرمی حکومت وقت و منشأ قدرت در این منطقه بوده‌اند و ولایتی آباد و دارای روستاهای حاصلخیز بوده است. از سال 226 تا 655 هجری حکومت قهستان در دست حکام اسماعیلی بوده است که تا سال 655 هشت نفر از حکام آنها بر قهستان حکمرانی می‌کردند. پس از شکست اسماعیلیان به دست مغولان، حکومت آنها از هم پاشیده شد و سران آن از این نواحی گریختند.
از اسماعیلیان در مناطق کوهستانی و سوق الجیشی قهستان بویژه بیرجند، قلاع و استحکامات زیادی باقی مانده است.
در زمان صفویه (907 تا 1135 هجری) که امرای عرب تبار خزیمه و شیبانی بر مناطق مختلف قهستان و به ویژه طبس خرما (گلشن) و بیرجند استقرار داشتند، بیرجند را به تدریج به عنوان مرکز قدرت خود انتخاب کردند.
از قرن دهم و یازهم هجری فصل جدیدی در تاریخ منطقه گشوده می‌شود. در این زمان خاندان خزیمه علم که مورد حمایت حکومت مرکزی بودند، در منطقه قدرت گرفته و به تدریج مرکزیت منطقه که تا این زمان قاینات بوده به بیرجند منتقل می‌شود.ی می باشد
استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های جدید‌التأسیس کشور است که به دلیل تأخیر 40 ساله در تقسیم استان خراسان و عدم سرمایه‌گذاری‌های لازم طی سال‌های گذشته جزء استان‌های مروم و کمتر توسعه یافته می‌باشد. لازم به ذکر است که با پیگیری مسئولین محترم استان و موافقت مسئولین محترم کشور بویژه ریاست محترم جمهور اخیراً این استان جزء استان‌های برخوردار از توازن منطقه‌ای محسوب گردیده است.
این استان امکانات بالقوه و استعداد مطلوبی در زمینه‌های مختلف اقتصادی بالاخص صنعت و معدن دارد که با توجه به شرایط اقلیمی، کمبود بارندگی، قلت منابع آب و ... بایستی سیاست‌های مناسبی به منظور استفاده بهینه از این استعدادها اتخاذ گردد. از طرف دیگر استان از نظر نیروی تحصیل کرده و کارآمد و متخصص در بخش‌های مختلف اقتصادی بسیار غنی است که می‌تواند تأثیر شگرفی بر بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع بگذارد.
در بحث سرمایه‌گذاری همانطور که اشاره شد استان خراسان جنوبی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص (قرارگیری در حاشیه دو کویر بزرگ و همجواری با کشور افغانستان) و محرومیت‌های خاص اقلیمی و منطقه‌ای، دوری از مراکز تصمیم‌گیری و .... به لحاظ سرمایه‌گذاری وضعیت مناسبی نداشته و رشد کم سرمایه‌گذاری در طی سنوات اخیر در بخش‌های مختلف مؤید این مطلب است.
* موقعیت جغرافیایی (اقلیم و سرزمین) :
* جمعیت :
براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375 جمعیت استان بالغ بر 475251 نفر بوده است برآوردهای صورت گرفته برای جمعیت استان در سال 1384، رقمی معادل 519567 نفر را نشان می‌دهد.
* تقسیمات سیاسی :
استان خراسان جنوبی با وسعت حدود 67/82863 کیلومترمربع، معادل 08/5 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است. این استان در شرق کشور قرار گرفته و از شمال به استان خراسان رضوی، از جنوب به استان سیستان وبلوچستان و کرمان، از شرق به کشور افغانستان و از غرب به استان یزد محدود شده است. در سال 1384 استان دارای 6 شهرستان، 17 نقطه شهری، 14 بخش، 42 دهستان و 2072 آبادی دارای سکنه بوده است.
* عوارض طبیعی:
در مورد عوارض طبیعی استان می‌توان از رشته کوههای باقران، مؤمن آباد، شاهکوه، آهنگران، شکرآب، ‌رچ وکوههای رنج، اسپرو، آرک، سلیمان، تنگل عرب و ... نام برد. رودخانه‌های فصلی منطقه عبارتنداز: سیاهکوه، ماهی رود، حاجی‌آباد، شاه آباد، النگ و ... . چاههای استان عمدتاً چاه کشاورزی هستند، می‌توان به مواردی از قبیل: چاه زنجبیلی، چاه طالقانی، چاه استقلال، چاه کلوخ، چاه طالب و ... اشاره کرد. چشمه‌ها با اسمهای محلی مشهور هستند از این بین می‌توان به چشمه هامون، چشمه کدو، چشمه پشتاپشت، چشمه چغوکی و ... اشاره نمود.
* منابع آب:
آب این استان از طریق 1949 حلقه چاه، 3687 رشته قنات، 1261 رشته چشمه با میزان آبدهی 35/927 میلیون متر مکعب و رودخانه‌های خوشبخت افین، قاین، شاخن و فخرود با میزان آبدهی 4/16 میلیون مترمکعب تأمین می‌شود.
* اقلیم:
استان خراسان جنوبی دارای اقلیم نیمه صحرایی ملایم با آب و هوایی گرم صحرایی می‌باشد. میانگین بارش سالانه در این استان 04/80 میلی‌‌متر و متوسط دمای آن از 9/4 الی 1/28 درجه سانتیگراد در تغییر است

[ شنبه 6 مهر 1392 ] [ 10:53 ب.ظ ] [ مهندس ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه